• Pomniejsz czcionkę
  • Powiększ czcionkę
  • Zmień kontrast
20200630_dzierzoniow1.jpg

KONKURSY HUFCOWE ZAKOŃCZONE I NAGRODY ROZDANE

Dodano: 2020-06-30

1-7 Hufiec Pracy w Dzierżoniowie w związku z ograniczeniem kontaktów bezpośrednich z uczestnikami postanowił zaangażować naszą młodzież do udziału w hufcowych konkursach fotograficznych. Od maja do końca czerwca zorganizowaliśmy trzy konkursy fotograficzne z okazji Święta Zesłania Ducha Świętego inaczej zwanego Zielonymi Świątkami, Dnia Dziecka i Nocy Świętojańskiej. Wszystkie miały na celu zapoznanie naszej młodzieży z genezą i tradycją kultywowaną przez naszych przodków.
Wniosek z przeprowadzonych przedsięwzięć nasunął się jeden. Młodzi ludzie nie znają polskich tradycji, ani kościelnych, ani świeckich. Zielone Świątki to święto Chrześcijan, obchodzone przez katolików, ściśle związane z religią. Nie wszyscy uczestnicy w dużej mierze obchodzą w sposób tradycyjny Święto Zesłania Ducha Świętego, pewne zwyczaje zdobienia domów były dla nich czymś nowym i od nas dowiedzieli się o tych tradycjach, które nie są kultywowane w ich domach rodzinnych.
Większym powodzeniem cieszył się Konkurs na fotografię z dzieciństwa „Słodziaku- pokaż swoje zdjęcie z dzieciństwa”. Najsłodsze zdjęcie Sandry Stachowskiej jednogłośnie zdeklasowało wszystkich. W tym konkursie wzięła udział liczniejsza grupa naszych uczestników, w tym „dzieciak” z trochę starszego pokolenia-nasz pracodawca Pan Piotr. Jego fotka musiała zostać dostrzeżona i nagrodzona za odwagę i poczucie humoru.
Trzeci konkurs polegał na zrobieniu wianków z żywych lub sztucznych kwiatów w związku z obchodami najkrótszej nocy w roku Nocy Świętojańskiej i przysłaniu fotografii wianka. Najpiękniejsze wianki w obu kategoriach uwiła Natalia Słomian z drugiego rocznika i trafiły na drzwi pani dyrektor biura CECH RR i MP w Bielawie. Przy okazji uczestnicy poznali historię święta, przekazy starosłowiańskie i legendy związane z obchodami Nocy Kupały.
Część wianków popłynie by tradycji stało się zadość, ale jak aura im na to pozwoli.
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział i zachęcamy do udziału w kolejnym konkursie polegającym na uwiecznieniu i przesłaniu zdjęcia z wakacji.

Tekst: Jadwiga Hajduk-Stalica Komendant Hufca Pracy w Dzierżoniowie
Zdjęcia: Barbara Trepner – starszy wychowawca Hufca Pracy w Dzierżoniowie

Zdjęcie nr 1 – Natalia z najpiękniejszym wiankiem – laureatka I miejsca w konkursie „Wianki”
Zdjęcie 2 – wręczenie nagród laureatom hufcowych konkursów „Zielone Świątki”

← Strona główna